Pantone kataloğu

Bu gün biraz sektörde en fazla kullanılan dünya çapındaki renk uyum kataloğu Pantone renk kataloğundan söz etmek istiyorum.Aslında basit gibi görünen ve sanılanın aksine bir iki adat olmayan bu renk kataloğu tasarımcıların özellikle CMYK dediğimiz standart matbaa renkler dışındaki(solid veya spot) renk kulanımında  bire bir yardımcısı.Bunun dışında başka renk katalogları da aslında mevcut.Tasarım programları kullananlar bilirler Toyo,Facoltone gibi.

Biraz tarihçesine bakacak olursak 1963 Lawrance Herbert şirketi kuruyor.Amacı yenilikçi bir renk tanımlama sistemiyle,aygıtlar arasındaki renk uyumunu sağlama ve renkler hakkındaki problemleri ortadan kaldırma kimin için? renk sistemlerini kullanan herkes için özellikle grafik sanatlarla uğraşanlar için.Sağol abi diyelim devam edelim.Düşünsenize böyle sistemler getirilmesiydi kiminin kırmızısı daha açık olsun,daha koyu olsun birazcık da bayrak rengine kaçsın tanımlamalarını siz nereden bulup doğru renk sisteminini tasarımınızda kullanacaktınız?
Ben burada daha çok baskı için kullanılan Pantone kataloglarından bahis edeceğim.Aslında dijital ortamlarda kullanılan,modada kullanılan,plastic yüzeylerde,evlerde,mimari ve iç mimaride kullanılanları da mevcut.
Pantone formula guide(pantone formül rehberi) üç rehber setten oluşuyor ve bunlar 1.114 adet solid(özel mürekkep karışımı)rengi, parlak kağıt(coated), parlak olmayan kağıt-normal kağıt(uncoated) ve mat yüzeyler üzerinde  gösteriyor.Ayrıca yırtılarak ayrılan ve sticker gibi tasarımınıza yapıştırılan bölümleri de mevcut(chips).
Digital ortamda yaratılan PANTONE 4 COLOR PROCESS GUIDE ise 4 renk kombinasyonundan oluşan 3.000 adet rengi barındırıyor.Burada Process renk denince aklınıza hemen standart CMYK gelsin bunun dışındaki renkler spot/solid mantıklarına giriyor.
Bunun dışında benim de çok kullandığım PANTONE COLOR BRIDGE var.Bu katalog daha çok normal kağıt yüzeyleri ve parlak kağıt yüzeyleri üzerinde spot renkleri ile CMYK renklerini mümkün olduğunca monitörler, printerlar,vaya matbaa sistemlerinde  yakın olarak karşılaştırıyor.
Bunlara ilaveten diğer refarans katalogları Matalik,Pastel ve Tintler.Anlaşılacağı üzere Metalik metal yüzeyler için,Pastel adı üzerinde, tintler ise renklerin koyuluk oranlarını yani %100 seviyelerinden aşağı olanları gösteriyor.
PANTONE HEXACHROME ise CMYK mantığına iki renk daha ekleyip 6 Renkli bir sistem.Bu yüzden hex(altı) mantığını getirmiş.Amaç daha canlı daha parlak renklere  kavuşmak.Ülkemizde pek rağbet görmüyor hem maliyet hemde boşvercilik bu sistemi pek revaçta kılmıyor.
PANTONE GOE ise en yeni ürün Eylül 2007 de piyasaya çıkıtı.Amaç gelişen grafik sanatları teknolojisini yakalamak nasılmı?2058 adet yeni solid renk ile.Bu siteme dahil olanlar;
Pantone GOE guide, hem mürekkep karışımları hemde sRGB değerlerini veriyor.Burada sRGB monitör reklerini gösteriyor.Aslında bu konu çok geniş bir sürü RGB renk olayı var bu geniş konuya daha sonra değineceğim. Pantone GOE sticks iki farklı katalogdan oluşuyor.
Ve Pantone TM Paletes, bu bir yazılım ve programlara yükleniyor ki çalışanlar ve müşteriler arasında renk uyumlarını görebilsinler.Pantone normal(parlak olmayan kağıtlar için) son olarak Pantone GOE yu 2008 de çıkardı.(aşağıda)

Sevgiler

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !